CYBERTRON - CZECHY 2024

Wyjazd uczniów LO nr II: Damiana Gaczyńskiego (kl. 3F) i Kacpra Guzka (kl. 3F) pod opieką p. prof. Doroty Kazubskiej był nagrodą za udział w pierwszym etapie konkursu. Z Polski pojechało 10 zwycięzców. Oprócz Polaków, w wydarzeniu brali udział Czesi, Słowacy, Austriacy i Włosi. Polska grupa była najliczniejsza. Wyjazd zorganizował  Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskicego  →

z dwoma jego przedstawicielami oraz p. Joanną Kaczmarską, pracownikiem DODN, organizatorem wyjazdu. Oprócz nas było siedmiu uczniów z EZN z nauczycielem i jeden uczeń z Zespołu Szkół Alternatywnych z Kłodzka z nauczycielem. Młodzież spała w hostelu na rynku miasteczka - Dvůr Králové nad Labem. Szkoła i stołówka były w odległości 5-10 minut marszem. Po przywitaniu wszystkich uczestników przez organizatorów, uczniowie udali się na zajęcia z cyberbezpieczeństwa. Była to odizolowana sieciowo sala, gdzie uczniowie tamtejszej szkoły ćwiczą sposoby hackowania urządzeń oraz zapobiegania atakom. Uczestnicy również mieli za zadanie dostać się do urządzeń typu drukarka sieciowa, kamera i inne. Oprócz tych działań młodzież miała wiele innych atrakcji: zwiedzanie miasta, zwiedzanie szkoły (świetnie wyposażonej), wizyta w ogrodzie zoologicznym, który jest bardzo duży. Nauczyciele mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Mineralogicznego. Mieliśmy też okazję porozmawiać z nauczycielami czeskiej szkoły i poznać ich system szkolnictwa zawodowego, zaś uczniowie mogli wymienić doświadczenia, przede wszystkim z kolegami z innych państw. Konkurs Cybertron na etapie finału nie jest już wyścigiem, a współpracą z lekką nutą współzawodnictwa.